top of page

Vad gör våra ungdomar på sina träningar?

Vad gör våra ungdomar på sina träningar? 💚😃


Vi har tidigare presenterat ett inlägg om vad vår minsta spelare i bollskutt och bollskola får göra på sina träningar och nu är det dags för ungdomarna🤩.


När våra spelare blir 6-7 år börjar träningarna rikta in sig mer på själva handbollsspelet. Vi tränar fortfarande motoriken med olika redskapsbanor för att få en god kroppskontroll, men nu ligger fokus på sammansatta rörelser som vi behöver kontrollera i handbollsspelet.


Vi tränar på olika matchsituationer där vi lär oss att söka luckan, finta och göra oss fria för att kunna ta emot en passning.


Vi lär oss även handbollsreglerna och lär oss hur man genomför anfall och försvar.


Allt gör vi med rörelseglädje i tanken där våra ungdomar ska känna att de har roligt, är aktiva och att de får mycket tid att träna upp sin bollkontroll. Vi tränar i många olika konstellationer så vi får en bra sammanhållning i lagen💪💚🤾🏻‍♀️.

11 visningar0 kommentarer

Senaste inlägg

Visa alla

Comments


bottom of page