top of page

Våra barnträningars innehåll

Hur gör vi för att våra spelare ska utvecklas så bra som möjligt hos oss? 💚 Under den närmaste tiden kommer vi att presentera hur vi ledare tänker när vi planerar och anpassar våra träningar efter våra spelare och vi börjar med våra barnlag.


Här kommer en översikt för hur vi arbetar med våra minsta spelare i bollskutt och bollskola. Fokus ligger här på rörelseglädje och för många barn är det första mötet med alla spännande redskap och bollövningar🙌.


Vi lär oss hur samlingar fungerar och tränar på att följa instruktioner. Vårt främsta fokus är att vi vill att barnen ska tycka att det är lustfyllt och att de vågar prova nya saker🤩.


I bollskolan börjar vi förbereda oss lite mer inför det kommande handbollsspelet och vi börjar med enkla övningar för hur man kan passa till varandra, kullekar och doppboll⭐️.


Vi har varierade träningar, men grunden är densamma så barnen känner sig trygga och vet vad som ska hända härnäst💚.

5 visningar

Senaste inlägg

Visa alla

Comments


bottom of page